Kolonie 2014

„ WSPOMIENIA JAK PTAKI POWRACAJĄ… ” – KOLONIE 2014

W dniach 30 czerwca – 10 lipca 2014r. odbyły się kolonie letnie organizowane przez naszą parafię w Tatry, Pieniny i okolice. Górską przygodę uczestnicy rozpoczęli modlitwą na Jasnej Górze w Częstochowie podczas odsłonięcia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Pierwszego dnia grupa integrowała się w miejscu zamieszkania – ośrodku wczasowym w Murzasichlu: były gry i zabawy na świeżym powietrzu, ognisko z pieczeniem kiełbasek. Uczestnicy zapoznali się także z kulturą i tradycją górali podhalańskich podczas zajęć w Izbie Regionalnej „U Gąsienicy” w Murzasichlu.

W kolejnych dniach pod opieką wychowawców: Beaty Awsiukiewicz, Marzeny Dempc, Anny Makulskiej oraz Kingi Zielke uczestnicy zwiedzali jedne z najpiękniejszych miejsc w południowej Polsce: zamki w Niedzicy i Czorsztynie, zaporę wodną w Niedzicy, miasto Zakopane wraz z Krupówkami, zabytkowym drewnianym budownictwem ulicy Kościeliskiej i górą Gubałówką; odbyli wyczerpujące, lecz pełne niezwykłych wrażeń piesze wędrówki – na Trzy Korony i nad największe polskie górskie jezioro Morskie Oko położone w Tatrach Wysokich u stóp Rysów. Niewątpliwie wjazd wyciągiem krzesełkowym na górę Palenicę podobał się wszystkim śmiałkom górskiej przygody z której to roztaczały się przepiękne widoki na malowniczą miejscowość Szczawnicę i góry Pieniny. Wadowice miasto Ojca Świętego Jana Pawła II przybliżyło wszystkim postać wielkiego Polaka, po zwiedzaniu Domu Rodzinnego Karola Wojtyły koloniści zajadali się smacznymi kremówkami. Kolejna miejscowość, którą odwiedzili turyści z Rumi to Inwałd – raj dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Park Miniatur, architektura słynnych budowli zachwyciła wszystkich, ale lodowisko, labirynty, karuzele, kino 5D, liczne zjeżdżalnie wprowadziły wszystkich w radosny nastrój.

W Tomaszowie Mazowieckim zapoznali się ze Skansenem Rzeki Pilicy oraz podziwiali niebieskie źródła. Podczas upalnych dni kąpali się w basenach termalnych w Białce Tatrzańskiej.

Hitem kolonii 2014 był nocny pobyt w kopalni. Przed ostatniego dnia grupa zjechała pod ziemię, by zwiedzić historyczną kopalnię soli w Bochni pod osłoną nocy oraz rozegrać mecz i potańczyć na dyskotece, którą prowadził profesjonalny DJ.

Podczas kolonii przemieszczaliśmy się po ziemi, pod ziemią, na wodzie i w powietrzu, autokarem, łodziami, wyciągiem krzesełkowym, górniczą windą lecz przede wszystkim pieszo.

Uczestnicy otrzymali ogromną porcję wiedzy geograficznej, przyrodniczej, etnograficznej, historycznej, zachwycali się niesamowitymi krajobrazami Tatr, Pienin z pewnością też poprawili swoją kondycję fizyczną, zacieśnili przyjaźnie. Zarówno dla uczestników jak i dla kadry wycieczka była źródłem niezwykłych wrażeń, nowych doświadczeń i świetnym przykładem jak połączyć przyjemne z pożytecznym.