Wieści z Bouar

                                                      

Czcigodni i Drodzy Przyjaciele Misji

Cały czas mam w pamięci mój pobyt w Rumi i w Gdyni oraz poniedziałkowe spotkanie z kapłanami, którzy okazują wrażliwość na potrzeby duchowe i materialne nie tylko swoich wiernych, ale również tych, którzy z różnych przyczyn cierpią w krajach misyjnych, konkretnie w RCA w diecezji Bouar.  

Po moim powrocie do Bouar, pod koniec sierpnia, moglem dwokrotnie odwiedzic regiony diecezji, gdzie ludzie najbardziej cierpia. Z roznych przyczyn. Wymienie dwie glowne: pierwsza to obecnosc rebeliantow, ktorzy nie wahaja sie przez kradziezami, paleniem mienia (samochodow…) zabijaniem i stosowaniem przemocy zwlaszcza wobec dziewczat i kobiet. Druga zas to niszczenie upraw rolnikow przez bydlo przepedzane z Czadu w nasze regiony, gdzie jest duzo dobrej jakosci trawy.

Pościg za rebeliantami sprawia, ze dochodzi do starć z armia regularna we wioskach i w większych miejscowościach. By uniknąć śmierci, ludzie przemieszczają się do bezpieczniejszych miast i wsi, gdzie są przyjmowani przez rodziny albo wspólnoty religijne. W samym Bocaranga przebywa ponad 850 rodzin z sąsiednich miejscowości: są to chrześcijanie (katolicy, protestanci) i muzułmanie. W ostatnia sobotę i niedziele mogłem się z nimi tam spotkać i wysłucha tego co przeżyli.

Spotkanie z uchodźcami w Bocaranga, 2 październik br.

Ksieza, siostry, katechisci pozostaja na swoich stanowiskach co oznacza wsparcie dla cierpiacych w formie modlitwy, gloszonego slowa i konkretnej pomocy. Zleknionym zas dodaje otuchy. Lek jest calkiem uzasadniony. W ostania niedziele, 3 pazdziernika w Ndim, w czasie gdzy sprawowalismy Eucharystie, 23 km dalej na drodze wybuchla mina podlozona przez rebeliantow. Najechal na nia motocykl z 5 osobami (wsrod nich jedno dziecko ponizej 4 lat). Wszytkie zginely na miejscu.


Msza sw. w Man, pierwsza po ataku rebeliantow 31 lipca br. 9 osob zostalo zabitych.

W najbliższych dniach przeżywać będziemy sesję diecezjalną na której będą obecni przedstawiciele każdej parafii i wspólnoty zakonnej czy domów formacyjnych. Ta sesja poprzedzi uroczyste otwarcie diecezjalnych przygotowań do synodu 2023 r.

Pragnę również wspomnieć o niepełnosprawnych, którzy cieszą z możliwości wybudowania i otwarcia dla nich ośrodka szkoleniowego i rehabilitacyjnego, dzięki Waszej ofiarności i za ten dar składają gorące podziękowanie. Czekamy z budowa aż ustana deszcze i otrzymamy odpowiednie pozwolenie podpisane przez ministra. Kwestia kilku tygodni.

Po przyjeździe z urlopu dwukrotnie spotykałem się z kobietami i dziewczętami w wieku szkolny, które padły ofiarą przemocy ze strony rebeliantów na początku tego roku w samym Bouar. Jest ich ponad 120. Przez kilka godzin słuchałem jak opowiadały o swoich bolesnych przeżyciach i o trudnościach jakie teraz przezywają pozostawione przez mężów i w niejednym przypadku opuszczone przez rodziny. Najbardziej przezywają trudności związane z zabezpieczeniem nauki szkolnej dla ich dzieci. Nie pozostajemy obojętni na tego rodzaju dramaty i dzieci z pewnością będą mogły rozpocząć rok szkolny w dniu 18 października. Oficjalna data otwarcia roku szkolnego w naszym Kraju.

Dalsza naszą posługę polecamy Waszej modlitwie i o niej też z naszej strony zapewniamy.
Szczęść Boże

ks. Mirosław Gucwa