200 rocznica urodzin Stanisława Moniuszki

     W niedzielę 2 czerwca w naszym kościele (Parafii Św.józefa i Judy Tadeusza w Rumi) odbył się koncert z okazji 200.rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Artyści wykonali najbardziej znane dzieła kompozytora, ojca polskiej opery narodowej.

     Podczas niedzielnego koncertu wystąpiło oķoło 100 artystów, soliści : Anna Kinga Osior-sopran oraz Kamil Pękala- baryton, Chór Św.Cecylii oraz Pomorska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Krzysztofa Brzozowskiego. Koncert poprowadził tenor pochodzący z Rumi – Marek Gerwatowski.

      Można było usłyszeć m.in.z opery „Halka” uwerturę, którą wykonała Pomorska Orkiestra Symfoniczna , modlitwę „Ojcze z niebios ” z III aktu tejże opery wykonaną przez Chór Św.Cecylii oraz artystów z opery czy arię Miecznika ze Strasznego dworu „Kto z mych dziewek”,a także pieśni w wykonaniu chóru oraz solistów m.in. Kum i Kuma czy Krakowiaczek.

       Brawurowa gra orkiestry , wspaniały śpiew artystów spowodował , że koncert został przyjęty przez publiczność długimi owacjami na stojąco i bisem, którym była pieśń „Prząśniczka” i którą wraz z artystami wykonali wszyscy zgromadzeni na koncercie. Bardzo się cieszymy, że niedzielny koncert został przyjęty przez publiczność z tak wielką serdecznością – mówią pomysłodawcy wydarzenia Krzysztof Brzozowski i Marek Gerwatowski.

       Wydarzenie wpisało się w szereg ogólnopolskich obchodów Roku Moniuszkowskiego. Koncert współfinansowany przez Urząd Miasta Rumia oraz Powiat Wejherowski