Matka Boska z Aparecida (Brazylia)

Aparecida – jedno z najsłynniejszych sanktuariów maryjnych świata, leży w Brazylii, na płaskowyżu między Sao Paolo i Rio de Janeiro.
Początki tamtejszego kultu wiąże się z cudownym znalezieniem figury Matki Bożej przez trzech rybaków. Jeden z nich Joao Alves zarzucając sieć, wyciągnął na powierzchnię małą statuetkę z czarnej terakoty, ale bez głowy. Zarzucił jeszcze raz kilka metrów dalej i zdziwiony znalazł w sieciach również główkę figury. Cała figurka miała 40 cm wysokości i przedstawiała Matkę Bożą Niepokalanie Poczętą, z księżycem pod stopami i z gwiazdą nad głową. Trzej rybacy owinęli statuę w chustkę i jeszcze raz zarzucili sieć, była wypełniona rybami. Rybacy odczytali w tym wydarzeniu znak specjalnej opieki Dziewicy Maryi. Początkowo przez 15 lat figurą przechowywał jeden z rybaków. Przychodzili do jego domu jedynie sąsiedzi, by modlić się do Matki Bożej. Kiedy
jednak zaczęły w okolicy dziać się cuda, biskup pozwolił wybudować najpierw kaplicę, a potem kościół. Od czasu tej odległej daty 1717 r., rozwinął się w narodzie brazylijskim kult dla Maryi, którą nazwano Aparecida (co znaczy Zjawiona). W religijnej tradycji brazylijskiej Dziewica z Aparecida jako Niepokalanie Poczęta jest patronką kobiet brzemiennych i niemowląt. Jednakże Jej sanktuarium stało się również miejscem pielgrzymek ludzi pracy, którzy przybywają tam corocznie w dniu święta narodowego.
W 1884 roku, dekretem Watykanu, z okazji 50-lecia ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Boża z Aparecida została ukoronowana przez arcybiskupa Sao Paolo. 16 lipca 1930 roku, naród brazylijski złożył nowy hołd Matce Bożej z Aparecida. Było to uroczyste ogłoszenie Jej, przez papieża Piusa XI, świętą patronką Brazylii, wobec wszystkich władz cywilnych i religijnych kraju. Tego dnia kardynał Leme, arcybiskup Rio de Janeiro, ogłosił poświęcenie Brazylii Matce Bożej z Aparecida. Do 1950 roku Aparecida pozostawała skromnym miasteczkiem, gdzie pracują księża Redemptoryści. Przybyli oni tam w 1893 roku z prowincji Monachium w Niemczech i objęli opiekę nad sanktuarium Matki Bożej. W 1955 roku rozpoczęto budowę obecnej Bazyliki. Olbrzymia Bazylika Matki Bożej z Aparecida, ze swoją wieżę wysokości 100 metrów, kopułą wysokości 70 metrów, nawą w formie greckiego krzyża, długości 173 metrów i szerokości 168 metrów, ma powierzchnię 18 tys. metrów kwadratowych! Może ona pomieścić 45 tys. wiernych! Jej wymiary sprawiają, że Bazylika stała się drugą, największą bazyliką na świecie, zaraz po Bazylice św. Piotra w Rzymie. Papież Jan Paweł II w 1980 roku nadał jej tytuł Bazyliki mniejszej.
Obecnie Aparecida jest najczęściej odwiedzanym sanktuarium maryjnym i drugim co do wielkości na świecie, gdzie pielgrzymują rzesze Brazylijczyków i ludzi z całego świata. Podczas swojej ostatniej wizyty w Brazylii 12 maja 2007 roku, papież Benedykt XVI odwiedzaj¹c sanktuarium w Aparecida ofiarował Maryi złotą różę oddając Jej cześć jako Królowej. Kopię cudownej figury Matki Bo¿ej z Aparecida przekaże 16 grudnia 2007 roku naszej parafii ks. Biskup Edward Zielski biskup diecezji Campo Maior. Figura zostanie umieszczona w kaplicy Bożego Miłosierdzia.