Triduum Paschalne – Wielki Czwartek

       Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy święte Triduum Paschalne szczyt całego roku liturgicznego, które zakończy się nieszporami Zmartwychwstania Pańskiego. Kolejno przeżywane przez nas dni stanowią trzy etapy zbawczego wydarzenia, którym jest Pascha, czyli przejście Jezusa Chrystusa przez mękę i śmierć do nowego życia w zmartwychwstaniu. 

Wielki Czwartek jest dniem, kiedy dziękujemy Bogu za dar dwóch sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa, a poprzez adoracje, chcemy trwać przy Chrystusie dziękując Mu za miłość do nas.

Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Przez cały dzień trwamy na adoracji, wieczorem zaś podczas liturgii Męki Pańskiej adorujemy krzyż i wsłuchujemy się w opis Męki Jezusa Chrystusa. Po zakończeniu liturgii wielkopiątkowej w procesji zanosi się eucharystyczne Ciało Chrystusa w monstrancji do Bożego Grobu- tu rozmyślając o Męce Pańskiej, adorujemy eucharystyczne Ciało Zbawiciela.

Wigilia Paschalna. Wielka Sobota aż do Wigilii Paschalnej jest w dalszym ciągu dniem smutku po złożeniu Chrystusa Pana w grobie. Jest też dniem nawiedzania Grobu Pańskiego i adoracji Najświętszego Sakramentu. Przed południem tego dnia błogosławi się pokarmy na wielkanocny stół. Wieczorna Liturgia Wigilii Paschalnej jest szczytem całego Triduum Paschalnego, jest ona liturgią zwycięstwa Chrystusa nad grzechem i śmiercią, jest liturgią przejściem ze śmierci do życia, z niewoli do wolności. Bogata w symbolikę: światła, słowa, wody i uczty pozwala lepiej przeżyć nam to najważniejsze wydarzenie zbawcze.

Niedziela Wielkanocna jest dniem radości ze zmartwychwstania Pana, swoją radość ogłaszamy światu poprzez procesje rezurekcyjną, która towarzyszy Mszy o świcie.